Nekaj o negi na splošno ter mitih o negi smo že govorili v članku Nega psa – kako in zakaj?, danes pa bomo govorili predvsem o pravilnem pristopu oziroma navajanju psa na domačo nego, ter kako psi nego dojemajo.
Ste že slišali, ko je nekdo rekel: “Ta pa res zna s psmi”. Ko se pes pri določeni osebi počuti zelo dobro, je vesel in se rad stisne, je to zato, ker je ta oseba sproščena in oddaja pozitivno energijo. Takšna energija oziroma odnos je zelo pomemben za razumevanje pasje govorice, saj bomo le tako lahko razvili zdrav odnos z našim psom.
Psi (gledano iz vidika zgodovine, kot divje živali) so vajeni živeti v krdelu, ki ga vodi vodja krdela. Psi se po tej vodji zgledujejo in zanašajo, da jih bo le ta vodil. Pri psih, ki jih imamo doma, to ni nič drugače. Pes se zgleduje po gospodarju in v njem išče osebnost, ki ga bo vodila. Če pes v tej osebi ne prepozna oziroma vidi človeka, ki bi bil njegov vodja, potem ta vodja postane pes sam – lahko bi rekli da postane pes vodja “domačega krdela”. S tem lahko tudi postane pes agresiven in izgubimo kontrolo nad njim, kar privede do številnih težav. Znanstevniki so mnenja, da so se udomačeni psi pričeli razvijati iz vrste volkov približno 40.000 let nazaj. Psi so skozi leta razvoja spoznavali govorico človeškega telesa, in jo do dandanes že zelo dobro razumejo. Tako so razvili čut, s katerim so sposobni razumeti našo telesno govorico, razpoloženje, kaj naš ton glasu pomeni, ter druge oblike komunikacije.
Kakšen je torej pravilen pristop navajanja psa na domačo nego?
Navajanje psa na domačo nego je zelo pogojeno z našim pristopom in odnosom, ki ga s psom razvijemo. Če bomo sproščeni, ko bomo s psom opravljali proces nege, bo tudi pes sproščen in nega bo za psa pomenila čas za razvajanje. Biti moramo tudi potrpežljivi, saj bo morda od samega začetka navajanje zahtevnejše, vendar se nam bo trud na dolgi rok še kako poplačal. Če pes renči na krtačo ali pa na vas, ko v rokah držite krtačo oziroma teče stran od vas, kolikor ga le noge nesejo, je to zato, ker ima s krtačenjem slabe izkušnje.
Najpogostejše napake so:
- nepravilno krtačenje (povzroča cukanje dlake, ranice na koži itd.),
- stres s strani lastnika med nego (slaba volja in nervoza med krtačenjem/kopanjem)
- povzdigovanje glasu oziroma pogosto kričanje na psa,
- hitri, površni in pregrobi gibi, itd.
Če imamo probleme pri navajanju psa na domačo nego (krtačenje, kopanje, striženje nohtov,…), si lahko na začetku pomagamo tudi s priboljški. Zelo pomembno je tudi, da kužka tekom procesa nege pohvalimo in mu tako damo vedeti, da je nega nekaj lepega in sproščujočega. V nasprotnem primeru, ko bomo želeli psa samo čim prej skrtačiti, je zelo velika verjetnost, da bomo pri psu povzročili stresno situacijo in napravili številne že prej omenjene napake. Tako naslednjič, ko nas bo pes videl s krtačo v roki, si bo mislil, da je sedaj čas za 30 minutno terapijo stresa, cukanja in povzdigovanja glasu, česar si pa nihče ne želi.
V prihodnje, ko bo vaš kuža potreben krtačenja, primite krtačo z mislijo, da želite vašega štirinožnega prijatelja razvajati in poskrbeti, da bo ostal lep in zdrav. Če bomo imeti takšen pristop do psa, se vam bo z veseljem pustil negovati kjerkoli, ne samo doma.